Murat Akyurt

Aug 21, 2018

7 min read

DigiByte vs Lightning Network

Bugün sizlere son dönemin en popüler konularından olan Lightning Network ve DigiByte Blockchain’in sahip olduğu özellikler karşısında neler sunabileceğinden bahsedeceğim.

Birçok kişi Bitcoin ve Litecoin, Lightning Network üzerine çalışmalar yaparken, neden DigiByte bu konuda herhangi bir adım atmıyor? diye sormaya başladı.

Gelin önce şu soruları bir açıklığa kavuşturalım;

DigiByte Lightning Network’ü uygulayabilir mi?

Evet, DigiByte nasıl SegWit’i aktive eden ilk major altcoin olarak diğerlerine öncülük ettiyse, gerekli görmesi halinde Lightning Network’ü de rahatlıkla uygulayabilir.

DigiByte’ın Lightning Network’e ihtiyacı var mı?

Hayır, yok!

Peki neden DigiByte’ın Lightning Network’e ihtiyacı yok? Gelin birlikte inceleyelim.

Lightning Network’ün Bitcoin için nasıl lanse edildiğine bakarsak, işlemleri blok zinciri dışına alarak medencilik ücretlerinden tasarruf etmenin bir yolu olarak görüldüğünü anlıyoruz.

Peki madencilik ücretleri neden bir sorun haline geldi? Çünkü blok boyutları çok küçük ve bu durum madencilere ödemeniz gereken ücreti yükseltmenizi gerektiriyor. Aksi halde işleminiz yüksek ücret ödeyenlerin arasında öncelik alamaz ve uzunca bir süre onay için beklemek zorunda kalırsınız.

Örneğin; sabah Bitcoin ile kendinize bir kahve almak istediniz ancak 4$ lik kahveyi almak için üstüne 4$ işlem ücreti ödemek istemiyorsunuz. Sizde manuel olarak madencilik ücretini 1500 sats yani 0,12$ olacak şekilde ayarladınız yani ödeyeceğiniz paranın yaklaşık %3ü. Ancak bunu yaptığınız için işleminiz muhtemelen hiçbir zaman onaylanmayacak ve ödemenizi gönderemeyeceksiniz.

Bu durum son kullanıcılar için büyük bir problem teşkil ediyor. Çünkü eğer ödememizi nakit, kredi kartı veya PayPal gibi bir aracı ile yapsaydık, ya hiç komisyon ödemeyecektik ya da %1 ile %3 arası değişen çok daha az işlem ücretleri ile yapabilecektik.

Belki 150$ ve üzeri gönderim yapacaksanız işlem ücreti yine %3 düzeyine denk gelecektir ancak daha küçük ödemeler için geleneksel finans yöntemleri daha avantajlı olmaktadır.

Dolayısıyla bu durumu düzeltmek için işlemleri blok zinciri dışına taşıyan Lightning Network uygulanacak ve problem çözülecek, değil mi? Tam olarak değil…

Öncelikle bir kahve bile alsanız işleminizin er geç blok zincirine işlenmesi gerekir. Şimdi diyelim ki iş yerinizin yanındaki favori cafenizden, önümüzdeki 10 hafta (50 iş günü) boyunca tanesi 4$ olan kahvelerinizi alabilmek için, 250$ bloke ederek bir Lightning kanalı açtınız ve 10 haftalık planlamanıza göre makul bir işlem yaptığınızı düşünüyorsunuz. Size bir süprizimiz var! Favori cafeniz her gün size ve sizin gibi Bitcoin ile işlem yapan müşterilerine sattığı kahvelerin parasını tahsil etmek için 10 hafta beklemek istemeyecektir. Ödemeleri gereken kira, personel maaşı, vergi ve faturalar gibi düzenli giderleri var. Bu sebeple muhtemelen haftalık olarak açılan Lightning kanallarını kapatacaktır. Bu durumda 5 gün boyunca tanesi 4$ dan içtiğiniz toplam 20$ lık kahve için yine 4$ lık işlem ücreti ile karşı karşıya kalacaksınız. Gördüğünüz gibi Bitcoin hala kullanışlı değil.

Bu senaryoya göre Lightning Network’ü uygulayan Bitcoin ile hala büyük bir sorunumuz var gibi görünüyor. Çünkü madencilik ücretleri harcamamıza kıyasla hala kabul edilebilir düzeyde görünmüyor.

Bir sonraki senaryo HUB olarak isimlendirilen bir Lightning Network ağını içeriyor. 1000$ bloke ederek bir Lightning kanalı açarsınız ve bu Bitcoinleri kanal açık kaldığı sürece yine başka bir yerde kullanamazsınız, ancak bu HUB da kanal açmış diğer kişi ve kurumlar ile işlemlerde kullanmaya devam edebilirsiniz. Artık bloke olan 1000$ sadece cafenize ait değil. Yerel benzin istasyonunuz ve marketinizin de sizin gibi aynı Lightning HUB da kanalları var. Bir hafta sonra başka bir yere gittiniz ve bu Lightning HUB da olmayan bir yerden kendinize bir iPhone almak istediniz, ancak bütün Bitcoinleriniz açık kanalınızın olduğu Lightning HUB da bloke durumda. Bu durumda açık olan Lightning kanalınızı kapatarak harcanmamış Bitcoinlerinizi geri almanız gerekecek, ancak bu şekilde 500$ lık iPhone’nunuzu satın alabileceksiniz.

Bloke edilen tutar üzerinden kalan paranızı geri alabilmek için o ana kadar yaptığınız bütün harcamalarınız toplandı ve diyelim ki 200$ tuttu. Dolayısıyla 800$ tutarındaki Bitcoininizi geri almanız gerek, ancak madenci ücreti ve ilaveten HUB ücreti bu tutardan kesilecek. Sonra 200$ lık Bitcoin Lightning HUB’a gönderilecek ve bu HUB da kendi ücretini tahsil edip, harcamalarınızın muhattabı olan taraflar kendi kanallarını kapatınca onlara dağıtacak. Lightning HUB kullanarak yaptığınız işlemler için yine 4$ lık madenci ücretini ve HUB tarafından tahsil edilecek ücreti ödemek durumundasınız. Bu ücret 0,10$ da olabilir 10$ da şu an için kim bilebilir? Hala kayda değer bir işlem ücreti ödemeniz gerektiği aşikar ama en azından kalan paranızı geri alacaksınız.

Peki bu durumda sorun ne?

Öncelikle neden bu kadar zahmete giresiniz? Tüm bunların şu anda bankaların yapmakta olduğu işlemlerden farkı ne? Bitcoin kişiler arası, merkezi olmayan, aracılara güvenmeyi gerektirmeyen, şeffaf bir ödeme yöntemi değil miydi? Şimdi siz tüm işlemlerinizi bu özellikleri sağlayan blok zincirinden ayrı bir yerde yapmadınız mı? Paranızı göndermek için, güvenmek zorunda olduğunuz üçüncü taraf bir aracıyla çalışmaya başlamadınız mı? Artık bir kredi kartı kullanır gibi blokenizi kaldırıp paranızı kullanabileceğiniz günü beklemiyor musunuz?

Artık Lightning Network’e aşağıdaki geçiş süreci için teşekkür edebilirsiniz!
Merkezi olmayan yapı gitti ve yarı merkezi bir yapı geldi.
Güvenmemiz gereken üçüncü taraf bir aracı geldi.
Şeffaf kayıt defteri gitti ve yerine hiçbir şey gelmedi.

Ve hala madencilere ödemek zorunda olduğumuz 4$ lık madenci ücretimiz var. Harcadığımız 200$ ın yaklaşık %2 sine tekabül ediyor. Tabiki bu ücreti işlem başına ödemek yerine belki 8–9 işlem için ödemeyi başardınız. Kahvelerin yanında belki birkaç market ve akaryakıt alışverişi eklediniz. Ancak işlem ücretleri hala aşırı derecede yüksek. Şimdi tüm bu başarısız Lightning Network denemeleri yüzünden belkide Bitcoinin olası doğal gelişim sürecini aylarca belkide yıllarca geciktirmiş olmuyor muyuz?

İleride Lightning Network’ün neye dönüşeceğini tahmin edebiliyor musunuz? Bir banka!

https://www.youtube.com/watch?v=UYHFrf5ci_g

Bir gün bir bakmışsınız yukarıdaki gibi bir videoyu izlerken buluveriyoruz kendimizi. Hayaldi gerçek oldu! Bankaların Bitcoine etkin bir şekilde müdahale etmesine izin vermiş olduk ve Satoshi Nakamoto’nun vizyonunu ayaklar altına aldık. Neden merkeziyetsiz, aracısız ve şeffaf bir ödeme yöntemi yarattıktan sonra tüm bunlardan vazgeçelim? Kredi kartı kullanmak daha kolay olmaz mı?

Her biri büyük ödeme kanalları ile birbirine bağlı bir dizi Lightning HUB olacak ve bu yapı biraz da olsa Bitcoinin sırtındaki yükü hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ancak artık kanalı açtığınız Lightning HUB’a güvenmek zorundasınız! ve o da bağlı olduğu diğer Lightning HUB’lara! Ve bir bakmışsınız Bitcoin artık yeterince güvenilir değil. Yapılan her işlem artık blok zincirine yazılmıyor. Zaman geçtikçe daha çok insan Bitcoin kullanmaya başlıyor ve saniyede 7 işlem kapasitesiyle Bitcoin ayakta kalmaya çalışıyor.

Artık Lightning Network’ün sebep olabileceği problemi fark etmeye başladınız. Geleneksel bankacılık anlayışını, hiçbir zaman aracılara güvenmek zorunda kalmamak üzerine inşa edilmiş bir yapının içine entegre etmek üzereyiz. Ancak görüyoruz ki insanlar kollarını açmış sabırsızca bu teknolojiyi kucaklamak için bekliyor. Eğer istediğiniz gerçekten buysa geleneksel bankacılık sistemini kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bitcoin blok boyutunun yol açtığı problemi kalıcı olarak çözemezse, sorun Lightning Network tarafından sadece bir süreliğine ertelenmiş olacak. Buna karşılık Bitcoin’in temsil ettiği tüm değerler yok olacak.

Artık güvenilmez olduğunda Bitcoin fiyatına ne olacak sanıyorsunuz? Ve artık şeffaf kayıt defterinde olamayan işlemlere izin verildiğinde? Yüksek işlem ücretlerinden kaçınmak için üçüncü parti bir aracı ile çalışmak zorunda kaldığınızda? Bitcoinin fiyatı, üzerinde durduğu değerler yerle bir olduğunda ne kadar dayanabilir? İnsanların gerçekten VISA ya da MasterCard kullanımı ile yetinmeleri daha iyi olacaktır.

Şimdi gelin biraz daha matematiksel konuşalım. Şu anki Bitcoin Blockchain boyutu yaklaşık 160GB. Şu anki blok boyutu 1MB ve 10dk da bir oluşturuluyor.

Diyelim ki blok boyutunu 8MB a yükselttik ve saniyede yapılabilecek işlem sayısını 7 ten 56 ye çıkardık. Bu 8MB lık bloklar her 10dk da bir oluşacak. Günde 144 blok 1152MB lık bir alan kaplayacak. Buda her bloğun dolduğunu varsayarsak yılda 410GB lık bir verinin blok zincirine eklenmesi demek.

Şimdi işi biraz daha ileri götürelim ve blok boyutunu 32MB’a çıkaralım. Bu durumda tüm blokların dolduğunu varsayarsak yılda 1.6TB veri blok zincirine eklenecek. Bu rakamlar kulağa korkutucu gelebilir özellikle de 3.dünya ülkelerinde yaşayanlar için. Ancak bu ülkelerde yaşayanlar zaten şu anda da tam düğüm tutmuyor ve bana sorarsanız tutmamalı da. Bitcoin ağının gelişimine katkıda bulunmaları, istenilen veriyi zamanında teslim edemeyecekleri için zaten çok zor.

Satoshi Nakamoto’nun SPV wallet kullanımının yaygınlaştırılması yönündeki görüşünü buradan okuyabilirsiniz.

Şu anda 8TB lık bir HardDisk fiyatı 100–200$ aralığında değişiyor. Bunun anlamı Lightning Network ağında 20–40 arası kanal açıp kapatırsanız zaten bu bedeli ödemiş olacaksınız demektir. Bir SPV cüzdan yerine tam düğüm çalıştırmak isterseniz 32MB blok boyutu ile önümüzdeki 5 yıl boyunca 8TB lık bir HardDisk size yetecektir.

Gördüğünüz üzere blok boyutu artışlarının üstesinden gelmek çokta zor değil.

Gelelim asıl sorumuza; DigiByte’ın Lightning Network’e ihtiyacı var mı?

DigiSpeed sayesinde her iki yılda bir maksimum blok boyutu iki katına çıkıyor. Şu anki 2MB blok boyutu bize saniyede 560 işlem kapasitesi sunuyor (SegWit etkisi hariç!). Çünkü 2MB lık bloklar her 15 saniyede bir oluşuyor.

Bitcoin’in saniyede 7 işlem kapasitesini alıp üzerine Ethereum’un 15, Litecoin’in 56 ve BitcoinCash’in 34 işlem kapasitelerini de ekleseniz, DigiByte Blockchain de 450 işlem daha yapabilecek boş yer kaldığını görürsünüz.

Bu verilere dayanarak blok boyutunun DigiByte için bir sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki ya hız? 15 saniyelik blok hızına yeniden teşekkür etmemiz gerekiyor. İşlemin doğrulanması için 6 onay gerektiren yerlerde bile 90 saniye içinde transferiniz tamamlanacaktır. Ve paranızı özgürce istediğiniz an başka yerlerde harcamaya devam edebilirsiniz. Lightning Network gibi paranızı saatler, günler, haftalarca açık tutulan kanallarda bloke eden üçüncü parti bir aracıyı neden kullanmak isteyesiniz?

Artık DigiByte’ın neden Lightning Network’e ihtiyacı olmadığını biliyorsunuz. Lightning Network DigiByte’ı üçüncü parti bir aracıya güvenmek zorunda bırakmaktan ve paranızı bloke etmekten başka ne işe yarar?

Sonuç olarak DigiByte Lightning Network’ü uygulayabilir ancak neden yapsın? DigiByte hali hazırda dünyanın en hızlı, en güvenli, en merkeziyetsiz utxo blok zinciri konumunda ve Lightning Network’ü sadece bir zaman kaybı olarak görüyor. Neden onu kullanmayı Bitcoin gibi eski ve can çekişen bir teknolojiye bırakmıyoruz?

digibytetr.org/shop

Originally posted on digibytetr.org/lightning

Part of DigiByte Core Team & DGBAT | Hotelier | digibyte.org

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.